Twój koszyk jest pusty
A A A

Ser Paneer - składnik wielu dań kuchni indyjskiej

Ser Paneer jest robiony ze słodkiego mleka, czyli zwykłego nie kwaszonego. Przypomina trochę nasz biały twaróg, ale nie jest kwaskowaty i jego konsystencja tez jest bardziej zbliżona do tofu niż do naszego rodzimego twarogu. Tak jak tofu przy obróbce termicznej, czyli gotowaniu lub smażeniu nie rozpada się, dzięki temu dodawany jest do różnych sosów w kuchni indyjskiej.

Jeśli w jadłospisie restauracji indyjskiej widzimy nazwę Paneer to zawsze jest to pierwszy składnika dania, a więc:

Palak Paneer – kawałki sera w szpinaku, मटर पनीर

Tikka Paneer – odmiana wegetariańska dania kurczaka Tikka,

ale mieszanka przypraw curry ta sama टिक्का पनीर


Paneer Pakora – pakora z nadzieniem sera Paneer पनीर पकोड़ा
Chilli Paneer – ser w ostrym sosie z chilli मिर्च पनीर


Mattar Paneer – ser z sosem curry

i zielonym groszkiem पालक पनीर

Paneer Butter Masala – ser w curry ze smażonej cebuli,

czosnku i specjalnej mieszaki przyprawSer Paneer na bardzo delikatny smak i zawsze wchłania smak podawanego z nim curry, co sprawia, że za każdym daniem jest inny w smaku. Jak już wspominałem ser Paneer nie topi się i nie rozpada podczas gotowania, smażenia lub zapiekania. Jest bardzo popularnym składnikiem kuchni indyjskiej, pakistańskiej, Bangladeszu, a również perskiej, tureckiej, azerbejdżańskiej i długo by jeszcze wymieniać.
Ser Paneer jest dodatkiem do wielu dań wegetariańskich, ale doskonale sprawdza się też w deserach. To właśnie słynne Rasgulla i Rasmalai są przyrządzane z tego sera.

Czy wiesz, że w Polsce też jest produkowany ser Paneer?

Na Podlasiu produkuje się ser ze świeżego mleka krowiego, które się podgrzewa a potem dodaje podpuszczka, przez co ścina się białko i oddziela od maślanki. Tak powstaje ser koryciński.

Ser Paneer powstaje podobny sposób. Jest jednak różnica, ponieważ świeże mleko trzeba tu zagotować do prawie 90 C, a do wytrącenia się białka używany jest sok z cytryn. Takie białko delikatnie się odcedza na siteczku i pozostawia do obcieknięcia. Za kilka godzin jest już gotowy. Najlepszy świeży jest taki lekko gumowy, o słodkim smaku z aromatem cytrynki.

Przepis na ser Paneer z fotkami znajdziecie na naszym blogu Curry prosto z Indii

Ser Paneer 0 out of 5 based on 0 ratings.